Okoli leta 1900 je v Radečah delovalo gledališko društvo KUM s tamburaškim orkestrom, iz katerega se je z leti razvil Moški pevski zbor Svoboda Radeče. Pred prvo svetovno vojno je bila vloga KD Kum predvsem v kulturni rasti kraja, negovanju nacionalne zavesti in izvajanja del slovenskih avtorjev. Po prvi svetovni vojni se je gledališka dejavnost pretežno izvajala v okviru Orlov. Gledališka dejavnost je v Radečah privabljala številne mentorje iz večjih mest, kot so Celje, Maribor in Ljubljana in domačim gledališkim delavcem so svoje profesionalno znanje posredovali znani slovenski režiserji in igralci. Sodelovanje med pevskim zborom in dramskim delom je bilo odlično in pevski vložki so se izvajali tudi pri igranih delih na prostem. Gledališka dejavnost je dosegla takšen razmah, da so v Radeče prihajali gledat predstavo Miklova Zala celo zamejci iz Avstrijske Koroške. Cel kraj je živel za te prireditve, zato so bile Radeče takrat eden od kulturnih centrov v Sloveniji. Z leti so se začele pojavljati težave z zagotavljanjem materialnih pogojev za delovanje gledališča in v 60.-tih letih sta šli pevska in gledališka dejavnost vsaka svojo pot.
Leta 2005 je skupina mam in njihovih otrok ustanovila Gledališko društvo Radeče. Društvo je v desetih letih zraslo v zelo pomembno in odmevno društvo, ki deluje na mnogih področjih.
Pogosto jih srečamo pri organizaciji protokolarnih dogodkov, kot so svečane seje, obletnice društev, otvoritve. Njihovi člani se vsako leto izobražujejo na različnih področjih. V društvu delujejo štiri različne skupine. Najmlajši delujejo v cici in otroški skupini, ustanovili so tudi mladinsko skupino, daleč največ gostovanj pa opravijo člani odrasle skupine.
Društvo je že 19. leto gonilna sila v občini pri organizaciji cici, otroškega in mladinskega abonmaja za otroke iz vrtca, osnovne šole in gojence VDC-ja. Že 10. leto zapored, pa se v domu kulture, kjer imajo svoj sedež srečujejo vsi odrasli ljubitelji gledališča, to so abonenti abonmaja za odrasle.
Besedilo zapisala: gospa Ivica Obran Zahrastnik